GENEL

Yeni Taşındığınız Adresinize İnternet Nakli Akıllara Zarar

Murat G. - 02 Nisan 2019 - 87

10 yıldır kullandığım kendilerini yalnızca reklamlarında geliştiren ancak gerçek iş ve hayatlarına yansıtmayan bir firmadan bahsedeceğim.

Uzun yıllar iş ev arası yolculuk mücadelesi falan evimi taşımak durumunda kaldım. Çok şükür trafik geride kaldı. Kurtuldum resmen hayatıma günlük artı 2 saat harika.

İlk 2 günde elektrik su doğalgaz vs vs herşey geldi ev yerleştide dağıldı bile yani. 1 Hafta oldu 2 Hafta oldu internet hala yok günlük o artı 2 saatlik vaktim Telekomu aramakla hal hatır sormakla geçiyordu ne oldu bizim internet durumlar falan. Böyle böyle benim kar ettiğimi sandığım tüm fazla zamanımın taşındığım adresime internetin bağlanmasını rica etmekle geçtiğini farkettim. Yani parasını ödeyerek aldığımız hizmet komik gerçekten.

Müşteri ilişkileri hakkında malesef hiç bir bilgisi olmayan , konular hakkında biraz bilginiz varda durumu sorgular bir tavrınız var ise durumu neredeyse sizinle tartışma haline getiren personeli, günümüz dünya teknolojisinden çok uzak ama merkezindeymiş havasında olma özgüveni. Yıllardır hiç çizgilerini bozmayan 16mb üstü paketlerini süper uzay çağı internetiymiş gibi faiş fiyatlarla hizmete sunan firma tabiki 100 yıldan fazla köklü geçmişi ve tecrübesi olduğunu söyleyen Türk Telekomünikasyon a. ş. 1 aydır yeni taşındığım adresime internetimi bağlamıyor. Buna rağmen taahüdüm aboneliğim devam ediyor hiç bir işlem yapılmıyor. Sonunda teknik ekipleri gelip ankastrede boş yer olmadığını ancak apartmandan birisinin taşınması halinde internetin bağlanabileceğini söylüyor. Hayhay diyorum benim o kadar vaktim yok iptal edin belki hiç taşınmayacaklar nası bile biliriz ki yani günümüzde bir elektrik su gibi ihtiyaç haline dönüşmüş internet olması lazım yani. Yok neymiş inceleme var, teknik bir problem msjları, bu konuda çalışma falan yahu insanları kandırmayın vaktimi çalmayın diyorum yok efendim teknik ekiplerimiz sizi arayacak. Başka firma yokmu acaba tek internet alabileceğimiz yer burasımı diye sorgulamaya başladım bu nasıl rahatlık. 

Şans işte bunlar olurken yeni abonelik için aynı firma çalışan personeli arıyor daha pahalı yeni paket satmaysataa çalışıyor boş yer var binada hemen bağlayalım diyor bak bak hani yer yoktu :D Yahu tamam bende iptal etmek istememde olmuyorsa beni mağdur etmeye ne hakkınız var.

Aramak istersin ne oldu ne durumda diye. Uzun bir müzikal ve teknoloji dehası yardımcı olabilecekmiş gibi 40 defa aynı şeyi soran ayşe ablanın seslendirdiği yapay zeka ayrı dert :) sonrasında sadece yaşadığınız problemi not alan ancak hiçbir konuda yardımcı olmayan ve sorun hakkında geri dönüş yapmayan ama bu 3 haftalık süreçte kampanyalar hakkında dalga geçer gibi taciz derecesinde günde 10 defa arayan müşteri hizmetleri beni çileden çıkardı.

Daha sonra bu durumun biraz daha uzaması durumunda yasal yollara başvurmak durumunda kalacağımı belirttim. Bana isterseniz iptal edebilirsiniz ama şu kadar bu kadar cayma bedeli ödeyeceksiniz diyorlardı. Yani tmm taahhüt imzaladık evet ama ömür boyu kullanma yemini mi ettik and mı içtik anlamadım ki. Yani benim ne kabahatim var siz hizmet veremiyorsanız kesin kapatın bakayım başımın çaresine ne mide bulandırıyorsunuz insanı tövbe ettirtiyorsunuzda kalitenizi markanızı zedeliyorsunuz 170 180 yıllık :D markanızı. Dedeleri zamanında kablonun ilk icadı ile döşemeye başlamışlar ileride lazım olur internet falan bulunurda kullanırız diye allah allah ya hayret edersiniz. 

Sonra hiç şubeden telefondan hiç bir sonuç alamayınca kurumun CEO suna yazdımda yazdım. Ertesi gün telefonlar susmuyor yazdıklarım firmada bomba etkisi yarattı adeta ama birkez insanın midesi bulandımı tekrar devam etmek istemedim şimdi aynı paramla daha hızlı kaliteli hizmet veren 100 200 yıllık geri kafalı firmalarla değilde genç daha aktif firmalar ile çalışıyorum yada hizmet alıyorum daha doğru olur :D

Yani arkadaşlar takılı kalmayın kullandırtmayın kendinizi emeğinizi paranızı zamanınızı çöpe atmayın kanunlara aykırı davranışlara tepkisiz kalmayınBuda 24/01/2015 tarih ve 29246 sayılı resmi gazetede yayınlanan kanun. 

Taahhütlü aboneliğin süresinden önce feshi

MADDE 16 – (1) Taahhütlü aboneliklerde tüketicinin süresinden önce taahhütlü aboneliğini sonlandırması halinde, satıcı veya sağlayıcının talep edeceği bedel, tüketicinin taahhüdüne son verdiği tarihe kadar tüketiciye sağlanan indirim, cihaz veya diğer faydaların bedellerinin tahsil edilmemiş kısmının toplamı ile sınırlı kalmak zorundadır. Ancak, tüketiciden taahhüt kapsamında tahsil edileceği belirlenen bedellerin henüz tahakkuk etmemiş kısmının toplamının, bu tutardan düşük olması halinde sınır değeri olarak tüketici lehine olan tutarın esas alınması zorunludur.

(2) Taahhütlü aboneliklerde tüketicinin yerleşim yerinin değişmesi ve taahhüt konusu hizmetin tüketiciye yeni yerleşim yerinde aynı nitelikte sunulmasının fiilen imkansız olması durumunda, tüketici birinci fıkrada belirtilen tutarları veya herhangi bir bedeli ödemeksizin taahhütlü aboneliğini feshedebilir.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için bu web sitesinde çerezleri kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha fazla bilgi için tıklayınız.
KABUL ET
Yükleniyor