GENEL

Eyvah Hakkımda İcra Takibi Başlatıldı

Murat G. - 07 Eylül 2019 - 109

Ne yapmalıyım?

Sakin olun herkesin borcu var kimse canınızı almayacak. Öncelikle hakkınızda başlatılan takip dosyasından adresinize tebligat gelmesini bekleyin. Dolandırıcılar çok ve alacaklıyı tanıyıp tanımadığınızı, gerçekten böyle bir borcunuz olup olmadığını görün.

Evet, borç benim tatilde ne yedim paraları şimdi ödeyemedik diyorsanız ilk olarak alacaklı ile veya avukatı varsa onunla iletişime geçin durumunuza göre ödeme konusunda yardımcı olabileceklerdir. Olamıyorlar yetkileri yoksa aman ödeme emri - icra emri takibin türüne göre artık ne gönderdilerse süreleri kaçırmayın icra müdürlüğüne gidin ödemenizi yapın. Takibin kesinleşme süreleri içerisinde yapacağınız ödemelerde hem harç doğmamış olur hem vekâlet ücreti tutarını daha düşük olarak ödersiniz.

Borç benim değil, bu imza bana ait değil ne yapmalıyım?

Bu durumda hakkınızda başlatılan takip türüne göre itiraz süreleri çok önemlidir. Önerim bir avukattan destek almanız. Ben kendi işimi kendim hallederim ne gerek var 300-500 avukata vermeye diyorsanız. Tarafınıza gönderilen ödeme emrinde icra müdürlüğü bilgileri yazar icra dairesine gidip dosyanızı çıkarttırıp 2 adet dilekçenizi (bir suret sizde kalsın önemli çekip almasınlar dosyadan) dosyanıza takıp icra müdüründen karar alıyorsunuz. Daha sonra dilekçenizi ilgili memurda sisteme tarattırıyorsunuz ki kaybolmasın ama dediğim gibi siz yinede bir suret kendinize alın ne olur ne olmaz. Buraya kadar tamam itiraz ettiniz dosya durduruldu. Bu itiraz dilekçenizin alacaklı veya varsa vekiline tebliğe çıkarılmasını icra müdürlüğünden talep ediyorsunuz. Eğer itirazınızı alacaklıya tebliğ etmezseniz ve alacaklıda gelip kendisi dosyadan tebliğ almaz ise keyfi 10 yıl sonra size itirazın iptali veya türüne göre itirazın kaldırılması davası açabilir bu herkes için çok can sıkıcı olacaktır. Bu yüzden tebligat önemli bu söylediğim davaları açmaları için yasal sürelerini başlatmış oluyorsunuz.

Bir şekilde sizin olmayan bir borç için tarafınıza, yakınınıza, bulunmadığınız resmi adresinize tebligat yapıldı diyelim itiraz süreleriniz kaçtı. Sözde alacaklı sizi arayıp baskı yapmaya mallarınız üzerine haciz koyma işlemlerine başladı diyelim.

Çok zor durumda kaldınız ve sizin olmayan borcu ödediniz. Merak etmeyin sözde alacaklı hakkında istirdat davası açıp misliyle alıyorsunuz.

Kesinleşmiş bir icra takibi sürecindesiniz henüz ödeme yapmadınız bu durumda da menfi tespit davası açıp bu durumdan kurtulabilirsiniz. Tabi bunlar çok uzun ve uğraşlı süreçler dediğim gibi bir avukat desteği almanız davanızın hak kavuşma sürecinde çok etkili olacaktır.

Bunu da ekleyeyim söylediklerimin haricinde hakkınızda başlatılan icra takibi kambiyo (çek, senet, bono) türü bir icra takibi ise bu tür takiplerde itiraz süresi 5 ödeme süresi 10 gündür karıştırmayın ve icra müdürlünden bu tür takiplere itiraz edemezsiniz verdiğiniz dilekçe icra müdürlüğü tarafından geri çevrilmez ki tüm kurumlara vermek istediğiniz tüm dilekçeleri verebilirsiniz ve geri çevrilemez. Tabi geçerli olmayan bir itirazı yapıp evinize döndünüz yasal süreler doldu kapınızda icra memuru hayda ben itiraz ettim şöyle böyle oldu. Dikkat bu tür takiplerde icra hukuk mahkemesine başvuracaksınız. Başka türlü takibi durduramazsınız itirazınız kabul olmaz.

Çok çok daha detaylar var tabiki dilekçe vs başka durumlar için bize yazın avukatlarımız sizlere konu hakkında desteklerini vereceklerdir.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için bu web sitesinde çerezleri kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha fazla bilgi için tıklayınız.
KABUL ET
Yükleniyor