GENEL

2007 Kia Sorento 25 Ov Ex Premium

Murat G. - 26 Eylül 2019 - 62

1 ay öncesine kadar 2007 Kia Sorento 2.5 EX Force Prestige 170 Hp araç sahibiydim çok şükür sattım.

Sizde bir sorento araç almayı düşünüyorsanız okumadan geçmeyin derim.

Yaklaşık 1-1.5 sene kadar araç bende kaldı ama ilk 2. ayından sattığım güne kadar full ilandaydı. Yani birincisi arkadaşlar aracın piyasası yok. Aracı sıfır araç ayarına getirene kadar para harcadım sonra ilgilenen birkaç arkadaş çıktı yani siz düşünün. Yok şimdilik alayım kısa süre biner satarım falan düşünceniz varsa bulaşmayın derim ve çok çok sıkışık bir durumda satmak isteyebileceğinizi düşünürseniz aldığınız fiyatın ne kadar altında satarsınız bilemem. Çok zarar ettim çok.

Bir iyi bir kötü yazayım. Yakıtını merak edenler en son yazacağım oo tamam ben uzak durayım deyip kaçırmayalım tam okuyun iyisini kötüsünü siz bakın ben bilmem.

Şimdi şöyle bakarsak araçta bir özellikler var ki vay ki vay dersiniz. Yani o fiyatlardaki araçlarda hayatta bulamayacağınız bir sürü özellik kısaca sayalım.

Hız sabitleme, orjinalinde yoktu sanırım ama geri görüş kamerası taktırmayan yok herhalde satma çabası tabi, sunroof (sarnuf :D) koltuk ısıtma, deri koltuklar, elektrikli şoför koltuğu, dijital klima, koltuk şişirme, ABS, ASR, TCS, 8 hava yastığı, deri konsol, lastik basınç göstergesi, ön-arka cam buğu çözücü, ön-arka kol dayama, isofix, far yıkama, elektrikli açılır kapanır aynalar, dokunmatik ekran duble typ falan vs. 

Yani her şey var arabada yok yok. Konforuna zaten diyecek yok şahane. Tatile 10 saat yol gittim tek şoför otele varıp kahvaltımı yapıp hayatıma devam ettim yani ne bir yorgunluk ne başka bir şey tatilin 1 gününü uyuyarak geçirmeme gerek kalmadı.

Tabi şimdi arabamı alırken 3 ustaya 1 ekspere soktum hiç kazası vs. olmayan araç aldım oo süper buldum falan 1 hafta sonra aksırma, tıksırma başladı.

Arabada bir defa ne yazdılarsa ilanlarda şuna kesinlikle inanmayın arkadaş gruplarına turlarına bir çok aktivitesine katıldım tüm Kia Sorento araçlarda simsiyah duman atıyor kronik EGR valfi iptal ettirdim eh biraz kesildi güç arttı falan ama pislik atıyor yani çıkmasın diye arabanın bir yerlerini tıkasan ne fayda kendini kandırırsın anca.

Araç yüksek araç komşularınızın giremediği en derinlerdeki taş çakıl en kötü arazi koşullarında park imkanı :) araçta 3 ayrı mod var 2x, 4x, arazi 4x kumda, çamurda kalmaz kalan olursa söker alır güçlüde bir motoru var bastın mı gidiyor dik rampada hızlanırsın gücü şahane dağ tepe gezersiniz.

Konforlu yormuyor dedim ancak uzun yolda strese sokar frenler hiç güven vermiyor kamyon gibi sanki her an duramayacaksınız da bakmaya doyamayacağınız manzaralardan birinin yamacından Allahu Ekber diye gideceksiniz gibi. Araç neredeyse 2 ton ama yol tutuşu berbat devrilecek hissi vücutta kahve etkisi yaratarak uzun süre uykusuz harika bir sürüş imkanı yaratıyor :)

Yani aslında sıra güzel bir şey söylemem gerek şimdi ama konfor – aşırı para harcadıkça, güçlü motor ancak ömrü kısa her an yeni bir motor almak zorunda kalabilirsiniz, araçta denge burçları vs. aracın sağlam duruşu jeep oluşuna çok aykırı tasarlanmış sürekli bir patlak veriyor, lastikleri çok pahalı 1 lastik günümüz şartlarında 650-700 TL ekonomik olanları tabi, 2. El lastik bitik saçma sapan yılların lastiklerini tanesini 250 TL'ye anca bulursunuz ama oda hızlı düşünmeniz lazım o bile kalmıyor. Tabi ki eski lastik tavsiye etmem.

Başka araçta anteninden, ayna motorlarına kadar çok hassas sürekli arıza veriyor. Tüm bu sorunlar yetmez gibi normal bir otomobilin masrafı neyse bu 2 katı yağ değiştir normal araçta 4 litreyse bunda 8 litre yağ var. 1 yılda her ay araca hariç bir ev kirası harcadım 17000-18000 TL genel araç parçaları usta parası falan harcadım. Yakıt aylık 1200 km yapıyordum iş ev 1200 TL yakıt alıyordum :) enjektör yeniledim, yazılım attım, egr iptal ettim, küçük lastik, büyük lastik, kışlık, yazlık, az bastım, çok bastım, triptonik vitesde kullandım, otomatik kullandım, katkılı katkısız yakıt aldım ne yazık ki yakıt düşmedi hatta ara ara daha da arttı ve beni günden güne bitirdi.

Şimdi arkadaşlar çok meraklısı olarak görseniz neler yaptım hasta olurdunuz araca ama ben derim ki almayın uzak durun. Başka araçlar araştırın Kia Sorento – Sportec farketmez arkadaşımda var inşallah oda satar :)

Bak tekrar söylüyorum yav çoluk çocuk var doluşuruz geniş araç diyeceksiniz alma çocukları o paralarla özel okula gönder tatile uçakla git :) en güzel yere git gereksiz beladan uzak durun.

Deneyiminizi daha iyi hale getirmek için bu web sitesinde çerezleri kullanıyoruz. Devam ederek çerez kullanımımızı kabul etmiş oluyorsunuz. Daha fazla bilgi için tıklayınız.
KABUL ET
Yükleniyor